Přihlásit se

Přijela parním vlakem a vypadala jako před 100 lety

Přijela parním vlakem a vypadala jako před 100 lety

Jakmile se chrudimský fotograf Marek Nečina dozvěděl, že se chystá oslava 120 let chrudimských lokálek, a že budou jezdit historické vlaky, chtěl využít této vzácné příležitosti na dobové focení. Neváhal a zavolal příležitostné fotomodelce Vandě Rektorisové. Probrali spolu různé varianty kostýmů a doplňků, Vanda se postarala o líčení a účes. Na slatiňanské nádraží dorazila jako obvykle včas a připravená. Ani déšť, který byl v sobotu místy velmi vydatný, je neodradil a nakonec i na chvíli ustal a počasí jim umožnilo fotit i venku.

vanda4

Chrudimí historický vlak pouze projížděl, zatímco na nádraží ve Slatiňanech celou hodinu stál. Pro Vandu mělo focení na tomto nádraží i hlubší význam. Děda z maminčiny strany byl přednosta železniční stanice a sloužil i ve Slatiňanech. 

Na nádraží focení v dobovém oblečení vyvolalo mezi cestujícími velkou pozornost. Vanda se lidem líbila a někteří si ji fotili už v čekárně před příjezdem vlaku. Jelikož se jednalo o spontánní nápad pana Nečiny a s Českými drahami nebylo předem nic domluveno, tak ani oba aktéři nedoufali, že budou moci fotit přímo v interiéru historického vlaku. A také nechtěli focením omezovat návštěvníky akce. Ti byli zvědaví a vstřícní, a tak sami od sebe nechávali pro focení prostor.

vanda5

Focení a dobově oblečená modelka byly zpestřením oslav 120 let chrudimských lokálek. Cestující vyjádřili přání, že by příště mohlo být dobově oblečených více lidí.

Práci modelky a fotografa vyšel vstříc i zaměstnanec železnice, který dokonce pomohl Vandě na stupínek, protože sama by tam v úzké sukni sotva vyšplhala. Umožnil jim i záběry z druhé strany vlaku, mimo nástupiště, které by historický snímek kazilo.

I když Vanda nefotila poprvé a šaty a móda jsou jejím celoživotním koníčkem, tak její profesí je zemědělství. O to více je ze snímku patrné, že ji focení baví, a i když není profesionálka, tak se umí tvářit jako by byla. Objektiv fotoaparátu ji má rád, je přirozená a má vnitřní náboj, který je z konečné fotografie patrný.

Ona sama říká: „Chci poděkovat všem za vstřícnost a shovívavost při sobotním focení. Chtěla bych poděkovat Markovi za skvělý nápad a profesionální práci. Ono to není jen se postavit a zmáčknout spoušť. Je to o správné póze a s tím pomůže dobrý fotograf. Vy se nevidíte. On vidí za sebe i za vás. Aby vám z hlavy netrčelo cokoliv v pozadí, aby linie pěkně seděly. Abyste se nehrbila a pootočila hlavou ve správném směru, jinak budete mít podbradek . Takže často stojíte ve zcela nepřirozeném postoji, který ale ve výsledku vypadá výborně a neplánovaně.“

Marek Nečina fotí odmala a první aparát dostal už jako předškolák. Koupil mu ho tehdy děda, chrudimský soudce a fotograf Jiří Skarpíšek. Sám se focením živil, když ho soudruzi v padesátých letech z politických důvodů vyhodili od soudu. Později se sice ke svému původnímu povolání mohl vrátit, ale focení miloval až do své smrti. A jak pan fotograf říká: „Rád na dědu vzpomínám“.
Focení se pan Nečina nyní věnuje jako profesionál naplno. Nedávno dokonce odešel z Chrudimského deníku, kde posledních 15 let působil jako redaktor. A tak mu je jeho koníček nyní profesí na plný úvazek.

Několik let sám s rodinou žil ve Slatiňanech, kde si pro své snímky oblíbil řeku, blízkost lesa, zámek a park, třešňovku nebo škrovádské skály. Tvrdí, že v Chrudimi tohle sepjetí s přírodou chybí. 

O tom, čemu se ve fotografování chce věnovat říká: „Mám rád historii a stylizované tématické fotky. Mám rád příběhy. Proto se chci při focení zákazníků zaměřovat na krátké série fotek, jež takové příběhy vyprávějí. Nápadů mám spousty, ale připravit podobná focení bývá pracnější, než postavit lidi před čistý papír v ateliéru. Musí se včas obhlédnout lokace. Musí se sehnat rekvizity nebo domluvit vhodné oblečení, případně i líčení. Důležitou roli hraje také počasí a denní doba. Fotím kdykoliv, ale nejraději navečer.“

 Ateliér Marka Nečiny naleznete v Chrudimi v pasáži Žralok na Resselově náměstí, ale termín pro focení je lepší si domluvit předem na telefonu 792 302 891 nebo přes Facebook facebook.com/necina

Pokud máte doma nějaké staré pěkné šaty, klobouky, boty, kabelky a jiné doplňky, které by měly skončit na skládce, tak pro dobové focení je to - to pravé. Můžete kontaktovat přímo Vandu http://vanda-styl.cz/kontakt

Naposledy změněnoúterý, 08 říjen 2019 18:44

31°C

Slatiňany

Sunny

Humidity: 24%

Wind: 9 km/h

Banner 468 x 60 px