Přihlásit se
Lenka Švadlenková

Lenka Švadlenková

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam eleifend eleifend adipiscing. Quisque purus tellus, volutpat ut luctus eu, egestas quis nibh. In molestie dignissim lacinia.

URL internetové stránky: http://www.gavick.com

Kam ve Slatiňanech můžeme za čerstvým vzduchem

Vzhledem k nelepšící se epidemické situaci rozhodla vláda ČR o zpřísnění opatření, která budou platit následující tři týdny. Od pondělí se tak můžete pohybovat pouze v rámci okresu, kde máte trvalý pobyt. Pokud si budete chtít jít zasportovat do přírody nebo se prostě jen tak projít, jsou opatření ještě přísnější. Toto bude možné jen na území obce. Nutno podotknout, že obyvatelé Slatiňan jsou na tom ještě dobře, máme to do lesa kousek a našemu pobytu na čerstvém vzduchu nic nebrání. Stačí se jít projít do parku, ti zdatnější mohou dojít třeba až na Báru nebo do Kochánovic. Přikládáme mapku katastrálního území Slatiňan, určitě si své oblíbené trasy najdete.

Ještě dodáváme, že v zastavěné části obce je nutné chodit s jednorázovou chirurgickou rouškou, do obchodů pouze s respirátory. Opustit okres je možné, veškerá pravidla jsou uvedená na webu Ministerstva vnitra zde https://www.mvcr.cz/clanek/pohyb-mezi-okresy.aspx

Zalezte za kamna, ať můžeme brzy zahumna! Opatrujte se.

 

Ski Fanatic na Seči

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny a my bychom vám rádi představili dalšího člověka, který pochází ze Slatiňan a jehož aktivity jste už pravděpodobně zaregistrovali. Martin Dostál je duší outdoorové organizace Ski Fanatic, kterou původně založil jako lyžařskou škola, čemuž ostatně napovídá i název. Nejdříve (v roce 2010) začali na sjezdovce v Hlinsku s výukou veřejnosti, o rok později oslovili mateřské školy v Chrudimi a ve Slatiňanech a začali pro ně pořádat lyžařské kurzy.

Postupem času rozšířili svoje aktivity a k výuce lyžování a snowbordingu přibyly cyklistické kurzy a kurzy in line bruslení a animační programy pro školy a školky v přírodě. Martin je však „nezmar“, má v hlavě spoustu nápadů, a tak k tomu záhy přibyly ještě letní příměstské tábory, kdy jsou děti od rána do pozdního odpoledne na táboře a domů se chodí pouze vyspat. Na těchto táborech si děti vyzkoušejí různé aktivity, ať už se jedná o tradiční vodní sporty nebo cyklistiku nebo můžou vyzkoušet i celou řadu sportů netradičních – např. O velké oblibě tohoto druhu táborů svědčí to, že krom Slatiňan a Chrudimi, kde tyto tábory začínaly, se letos konají například v Pardubicích, Přelouči, Holicích nebo Ždírci nad Doubravou a dalších místech.

dt

Jak už bylo řečeno, Martin je opravdu akční, a tak není divu, že letos se jejich nabídka rozšířila o další lákadlo. Spolu se svým týmem se podíleli na rekonstrukci srubů v areálu bývalého sečského Junior centra a získali tam skvělé zázemí právě pro školy, školky v přírodě, sportovní kurzy, soustředění nebo rodinnou či skupinovou dovolenou s možností animačního programu plného netradičních zážitků. Nedaleko tohoto areálu je areál pro wakeboarding a vodní lyžování, který organizace Ski Fanatic letos prvním rokem začala provozovat. Krom toho si zde můžete půjčit paddleboardy a vydat se prozkoumat třeba ostrůvek nebo různá zákoutí přehrady. Anebo si půjčit koloběžku a objet přehradu kolem dokola, půjčit segway, šlapací motokáru nebo zaskákat na bundgee trampolíně. Ski Fanatic myslí i na starou známou pravdu, že u vody často vyhládne a součástí areálu je i občerstvení  „U Wejku“,  kde můžete doplnit energii a při tom třeba pozorovat svoje děti, jak pokouší štěstí na vodních lyžích nebo dovádějí ve skákacích hradech.

uwejku

Jak už bylo řečeno v úvodu tohoto článku, prázdniny jsou ve své druhé polovině. Což je pořád spousta času na to, abyste vyzkoušeli něco nového. Navíc je právě před námi pravděpodobně nejteplejší týden letošních prázdnin, pobyt u vody se tedy přímo nabízí. Proč nezkusit Wake Seč?

Putovní kamínky

Možná jste je už také zahlédli. Jdete na procházku a najednou uvidíte zvláštní kámen – malovaný. Není jinak ukrytý, prostě si tak leží na viditelném místě a čeká, až ho někdo najde.

Jde o nový fenomén šířící se Českem a zasáhl i Slatiňany. Putovní kamínky. Na přední straně je namalovaný obrázek, od dětských kreseb až po mistrné kousky. Na zadní straně je PSČ obce, ze které pochází autor a odkaz na facebookovou skupiny Kamínky. kamnek3

Pravidla této aktivity jsou jednoduchá. Namalovat kamínek a umístit jej kamkoliv na viditelné místo a čekat, až ho někdo objeví. Nálezce kamínek vyfotí, nahraje fotografii do již zmíněné skupiny s PSČ, podle kterého autor snadno dohledá, kde se právě jeho kamínek nachází. Kamínek si může ponechat, pokud však chce dodržet původní účel této hry, přemístí ho někam jinam a dá tak šanci jiným lidem.

My jsme náš první kamínek umístili na Karlově mostě. Paní, která ho našla, ještě ten večer nahrála fotku na Facebook a zároveň psala, že ho přemístila do Mělníka na vyhlídku u soutoku Labe s Vltavou. Tam již byl také objevený a nyní čekáme, kam dál doputuje.

Pokud jste tvůrčí a rádi byste se do hry zapojili, nejdůležitější je nejdříve vybrat správný kamínek. Oblíbené bývají oblázky od řeky, ale je možné najít roztodivné tvary. Kamínek je nutné odmastit a pak už může přijít na řadu vaše fantazie. Nejlepší jsou akrylové fixy a barvy a na závěr své dílo přelakovat, aby se obrázek nesetřel. Ve skupině najdete návody i rady, jak začít, které barvy zvolit. Pokud nevíte, co malovat, můžete se inspirovat na internetu. Oblíbený zdroj nápadů je Pinterest.

Tato aktivita je velmi oblíbená u dětí i dospělých. Trochu připomíná populární geocaching, ovšem tady hledáte bez souřadnic, musíte se prostě jen pozorně koukat kolem sebe. kamnek1

V Trpišově si zvolili osadní výbor

Místní část Slatiňan Trpišov v poslední době zažívá boom. Rychle se rozrůstá, přibývají noví obyvatelé. Stejně jako většina ostatních obcí i Trpišov řeší problémy týkající se jeho fungování a rozvoje. Mezi občany však převládá názor, že město Slatiňany tuto část opomíjí. Vše umocňuje fakt, že po loňských komunálních volbách není nikdo z obyvatel Trpišova v zastupitelstvu ani v radě města. Občané mají sami snahu řešit záležitosti týkající se chodu obce, ale mají pocit, že těmito podněty či připomínkami se na městském úřadě nikdo nezabývá, resp. že se mnohdy k projednání ani nedostanou. Trpišovu zkrátka chybí oficiální komunikační kanál.

V tomto roce se uskutečnilo několik schůzek lidí ochotných udělat něco pro zlepšení situace. Vzorem se jim stala obec Kunčí a jejich osadní výbor a po mnoha diskuzích se rozhodli podat Zastupitelstvu města Slatiňany návrh na založení osadního výboru.

12. listopadu proběhlo veřejné shromáždění, kterého se zúčastnilo asi 70 občanů. Byl jim představen záměr založit osadní výbor, který se setkal s velkou podporou. Občané byli zároveň dotázáni, zda se nechtějí stát členy osadního výboru. Postupně se sešlo 11 jmen a při příležitosti Dětského mikulášského karnevalu proběhly první volby, ve kterých hlasovalo 94 lidí z celkového počtu 170 možných voličů. Prvních devět kandidátů ve složení: Jaroslav Bleha (93 hlasů), Petr Michek (87 hlasů), Jitka Blatoňová (73 hlasů), Renata Kočí (61 hlasů), Markéta Kynclová (61 hlasů), Andrea Pešková (54 hlasů), Lukáš Seifert (39 hlasů), Vendulka Vachová (32 hlasů) a Markéta Řezníčková (30 hlasů) bude navrženo Zastupitelstvu města Slatiňany jako členové Osadního výboru Trpišov. Předpokládá se, že město ustanoví Osadní výbor pro místní část Trpišov, určí lichý počet jeho členů a jmenuje předsedu.

Jaroslav Bleha, jeden z iniciátorů celé akce, věří, že osadní výbor bude pomáhat k lepšímu zajišťování potřeb a přání obyvatel Trpišova a že bude právě tou oficiální „spojkou“ s městským úřadem, kterou Trpišovští postrádají.

 

Poznámka redakce: Jaroslav Bleha je spoluautorem článku

  • Zveřejněno v Politika
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px