Přihlásit se
Lenka Švadlenková

Lenka Švadlenková

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam eleifend eleifend adipiscing. Quisque purus tellus, volutpat ut luctus eu, egestas quis nibh. In molestie dignissim lacinia.

URL internetové stránky: http://www.gavick.com

Putovní kamínky

Možná jste je už také zahlédli. Jdete na procházku a najednou uvidíte zvláštní kámen – malovaný. Není jinak ukrytý, prostě si tak leží na viditelném místě a čeká, až ho někdo najde.

Jde o nový fenomén šířící se Českem a zasáhl i Slatiňany. Putovní kamínky. Na přední straně je namalovaný obrázek, od dětských kreseb až po mistrné kousky. Na zadní straně je PSČ obce, ze které pochází autor a odkaz na facebookovou skupiny Kamínky. kamnek3

Pravidla této aktivity jsou jednoduchá. Namalovat kamínek a umístit jej kamkoliv na viditelné místo a čekat, až ho někdo objeví. Nálezce kamínek vyfotí, nahraje fotografii do již zmíněné skupiny s PSČ, podle kterého autor snadno dohledá, kde se právě jeho kamínek nachází. Kamínek si může ponechat, pokud však chce dodržet původní účel této hry, přemístí ho někam jinam a dá tak šanci jiným lidem.

My jsme náš první kamínek umístili na Karlově mostě. Paní, která ho našla, ještě ten večer nahrála fotku na Facebook a zároveň psala, že ho přemístila do Mělníka na vyhlídku u soutoku Labe s Vltavou. Tam již byl také objevený a nyní čekáme, kam dál doputuje.

Pokud jste tvůrčí a rádi byste se do hry zapojili, nejdůležitější je nejdříve vybrat správný kamínek. Oblíbené bývají oblázky od řeky, ale je možné najít roztodivné tvary. Kamínek je nutné odmastit a pak už může přijít na řadu vaše fantazie. Nejlepší jsou akrylové fixy a barvy a na závěr své dílo přelakovat, aby se obrázek nesetřel. Ve skupině najdete návody i rady, jak začít, které barvy zvolit. Pokud nevíte, co malovat, můžete se inspirovat na internetu. Oblíbený zdroj nápadů je Pinterest.

Tato aktivita je velmi oblíbená u dětí i dospělých. Trochu připomíná populární geocaching, ovšem tady hledáte bez souřadnic, musíte se prostě jen pozorně koukat kolem sebe. kamnek1

V Trpišově si zvolili osadní výbor

Místní část Slatiňan Trpišov v poslední době zažívá boom. Rychle se rozrůstá, přibývají noví obyvatelé. Stejně jako většina ostatních obcí i Trpišov řeší problémy týkající se jeho fungování a rozvoje. Mezi občany však převládá názor, že město Slatiňany tuto část opomíjí. Vše umocňuje fakt, že po loňských komunálních volbách není nikdo z obyvatel Trpišova v zastupitelstvu ani v radě města. Občané mají sami snahu řešit záležitosti týkající se chodu obce, ale mají pocit, že těmito podněty či připomínkami se na městském úřadě nikdo nezabývá, resp. že se mnohdy k projednání ani nedostanou. Trpišovu zkrátka chybí oficiální komunikační kanál.

V tomto roce se uskutečnilo několik schůzek lidí ochotných udělat něco pro zlepšení situace. Vzorem se jim stala obec Kunčí a jejich osadní výbor a po mnoha diskuzích se rozhodli podat Zastupitelstvu města Slatiňany návrh na založení osadního výboru.

12. listopadu proběhlo veřejné shromáždění, kterého se zúčastnilo asi 70 občanů. Byl jim představen záměr založit osadní výbor, který se setkal s velkou podporou. Občané byli zároveň dotázáni, zda se nechtějí stát členy osadního výboru. Postupně se sešlo 11 jmen a při příležitosti Dětského mikulášského karnevalu proběhly první volby, ve kterých hlasovalo 94 lidí z celkového počtu 170 možných voličů. Prvních devět kandidátů ve složení: Jaroslav Bleha (93 hlasů), Petr Michek (87 hlasů), Jitka Blatoňová (73 hlasů), Renata Kočí (61 hlasů), Markéta Kynclová (61 hlasů), Andrea Pešková (54 hlasů), Lukáš Seifert (39 hlasů), Vendulka Vachová (32 hlasů) a Markéta Řezníčková (30 hlasů) bude navrženo Zastupitelstvu města Slatiňany jako členové Osadního výboru Trpišov. Předpokládá se, že město ustanoví Osadní výbor pro místní část Trpišov, určí lichý počet jeho členů a jmenuje předsedu.

Jaroslav Bleha, jeden z iniciátorů celé akce, věří, že osadní výbor bude pomáhat k lepšímu zajišťování potřeb a přání obyvatel Trpišova a že bude právě tou oficiální „spojkou“ s městským úřadem, kterou Trpišovští postrádají.

 

Poznámka redakce: Jaroslav Bleha je spoluautorem článku

  • Zveřejněno v Politika

Kapitánka frisbee ze Slatiňan hostem na ČT sport

Před časem jsme vám představili Chlupatou žábu – skupinu zapálených mladých lidí hrajících frisbee. Čtěte zde.

Také jsem vás informovali, že se hráči a hráčky ze slatiňanského týmu účastnili v srpnu Mistrovství Evropy v polské Wroclawi, kde reprezentovali Česko hned ve třech kategoriích. Čtěte zde

Juniorky v kategorii U17 women získaly zlato a staly se tak mistryněmi Evropy. Za zmínku určitě stojí to, že v této kategorii se do reprezentačního týmu České republiky dostaly hned čtyři hráčky ze Slatiňan, z nichž jedna je dokonce kapitánkou české reprezentace do 17ti let (Kristýna Tlustá).

Slatiňany na české „frisbee mapě“ totiž patří k těm menším obcím. A pokud budeme brát v úvahu pouze hledisko reprezentace, jsou Slatiňany jednoznačně zcela nejmenší obcí. Ostatní hráčky pocházejí z Prahy, Hradce Králové, Písku, Příbrami, Brna…..O to větší je to pro Slatiňany úspěch a také zviditelnění.  

Frisbee není sport masově rozšířený, ani známý široké veřejnosti. Ale mistrovský titul a historicky první zlato pro Českou republiku je nejen ve sportovním světě ceněným úspěchem. Spoluhráčky „našich“ holek, které pocházejí z Písku, byly pozvány i s pohárem na radnici k paní starostce. Kapitánka Kristýna Tlustá ze Slatiňan a trenér Jaromír Jáchym byli hosté známého sportovního komentátora Michala Dusíka.  Pořad vysílala Česká televize na ČT Sport.

oba

Celý televizní rozhovor si můžete přehrát na tomto odkazu:

 

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10127554193-tema-pro-hosty-ct-sport/219471290230038/

  • Zveřejněno v Sport

Na cyklostezce je otevřeno Nové místo

Ti z vás, kteří využívají cyklostezku ze Slatiňan do Chrudimě mohli v poslední době sledovat čilý pracovní ruch hned u cesty v areálu bývalého cukrovaru. Hned první prázdninové pondělí byla záhada vyřešena. Na cyklostezce vyrostla nová občerstvovací stanice nazvaná Nové místo, kterou provozuje Tomáš „Spalda“ Spálenský se svou přítelkyní Kristýnou Švejdovou.

S oběma jsme se sešli už na jaře, abychom si popovídali o připravovaném podniku, a tak jsme s napětím čekali, jak bude finální verze vypadat.

Tomáš už osm let provozuje Spaltoland – areál, který byl zatím využívaný spíš sporadicky. Tradičně se zde například pálily čarodějnice, občas proběhl nějaký koncert. Tomášovým snem bylo vytvořit kulturní areál, který by také sloužil pro setkávání lidí , ale hlavně by fungoval pravidelně. Asi před třemi lety ho napadlo, že vybuduje občerstvení pro kolemjdoucí.

Navázal spolupráci s Místní akční skupinou Chrudimsko, která mu pomohla sehnat dotace z EU a projekt začal dostávat konkrétní obrysy. Celé to je koncipováno jako sociální podnik, kde budou zaměstnáni lidé znevýhodnění na trhu práce – dlouhodobě nezaměstnaní, lidé vracející se z výkonu trestu, zdravotně či duševně hendikepovaní. Od září zde budou zaměstnáni dva takoví lidé.  Architekt Ing.Karel Thér, který mj.projektoval i škrovádský bar Kůlna, připravil návrh a stavba mohla začít.

Otevření nejen původně plánovaného občerstvovacího okénka, ale také venkovního i vnitřního posezení, proběhlo 1. července. Nezapomínají ani na děti. Ty se můžou zabavit v herně nebo venku na pískovišti, trampolíně či slackline. NMhernaNMslackline

K dispozici je i servis pro cyklisty.novmsto1

Tomáš s Kristýnou chtějí kolemjdoucím nabízet rychlé občerstvení, ale nechtěli se dát cestou párků v rohlíku, smažených hranolek či sladkých nápojů. V nabídce jsou jídla zdravější, z kvalitních surovin, poctivě připravená. Typická fastfoodová jídla tu opravdu nenajdete. Místo toho se můžete těšit na slané i sladké úpravy vaflí nebo palačinek, tapas, kváskový žitný chléb od firmy Naše dobrá pekárna s různými druhy pomazánek, brokolicový salát s grilovaným sýrem. Komu by opravdu chyběla klasika, může zkusit grilovanou bavorskou klobásu. Na čepu je mimo jiné pivo Filištín z chrudimského řemeslného pivovaru Vojty Kudrnáče. Místo sladkých nápojů se můžete osvěžit domácí limonádou.

A já za sama za sebe oceňuji útulné prostředí dámského WC :-)

Oba provozovatelé svorně říkají, že by rádi posunuli kulturní život v Chrudimi a Slatiňanech zase o kousek dál. Chtěli by zde pořádat koncerty, divadelní představení. To vše je ve stádiu úvah a do jisté míry to záleží i na poptávce.

Přijeďte se podívat, poseďte nebo přijďte s nápadem. Dveře jsou otevřené ve všední dny od 15 do 22 hodin a o víkendu od 11 do 22 hodin.

NM1

 

Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

19°C

Slatiňany

Showers

Humidity: 49%

Wind: 14 km/h

Banner 468 x 60 px