Přihlásit se

Děti ze základky uklízely Slatiňany

Děti ze základky uklízely Slatiňany

Hlavním úklidovým dnem akce Ukliďme Česko je sobota 6. dubna. Třídní učitelky, paní Monika Pešatová a Bronislava Rabasová, žáků 3.C a 4.B místní Základní školy se zapojily s dětmi již v pátek. Ve třídách probíhal celý den projekt na téma „Odpadky“.

Nejprve děti na školní zahradě vykopaly odpadky, které na tzv. "hřbitov odpadků" zahrabaly již před rokem a pozorovaly, co se po roce rozpadlo a co "vydrželo".

hbitovodpadku

 

Dozvěděly se tak, že přírodní věci jako je ohryzek od jablka nebo banánová slupka, ale například i papír se rozloží. Další odpad zatěžuje přírodu a celou planetu podstatně déle desítky, stovky, ale například u skla nebo polystyrenu jsou to tisíce až desetitisíce let, což je opravdu šílená představa.

Děti se pak do úklidu pustily s o to větší vervou. Sbíraly na trase od budovy prvního stupně tzn. od hřiště, směrem na Podskálu, nahoru Třešňovkou a potom podél silnice a zase dolů z kopce Stezkou kněžny Vilemíny, kolem broukoviště (na louce u zámeckého plotu) a zpátky ke škole.

Mezi největší "objevy" při vlastním pátrání po odpadcích patřil obrovský kus skla a velké kusy drátu. Děti překvapilo, kolik se všude povaluje "vajglů". Nasbíraly cca pytel plastů, půl pytle papíru, 3/4 pytle směsného odpadu a ještě sklo a hliník. 

V průběhu sbírání odpadků si děti zahrály hru, kdy měly za úkol rozházené obrázky s jednotlivými druhy odpadků zapisovat do tabulky na papír a správně tak zařadit, do kterého kontejneru by odpadky vyhodily.

A jelikož si to krásně nacvičily nanečisto, tak vytřídit nasbírané odpadky u kontejnerů a popelnic už byla pro děti hračka.   

Dětem a paním učitelkám děkujeme a snad nám ten jarní úklid vydrží hodně dlouho, což samozřejmě záleží na nás všech.

Naposledy změněnoneděle, 07 duben 2019 20:27
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px