Varování
  • JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 982

Přihlásit se

Sázeli jsme duby

  • Napsal(a) 
  • Zveřejněno v Ekologie
Sázeli jsme duby

Možná znáte příběh o muži, který sázel stromy. Žil osaměle v zapadlé části podhůří francouzských Alp. Několik desetiletí sázel v okolní bezlesé vyprahlé a bezútěšné krajině duby, buky a břízy. V závěru jeho života měl „jeho“ les několik desítek kilometrů. Ve vyschlých potocích a studánkách se znovu objevila voda, do opuštěných vsí se vrátili lidé… Řečeno dnešními slovy, celý ekosystém se změnil, dostal se do větší rovnováhy, která umožnila návrat života. Pohádka? Nikoliv, skutečný příběh o dopadu úsilí obyčejného jednotlivce (Muž, který sázel stromy, Jean Giono, ISBN 80-86653-07-2).

Jak to souvisí s námi? Naši zemi přetváříme v některých ohledech rovněž v bezútěšnou pustinu. Naši předci vykáceli většinu původních lesů a nasázeli do naší krajiny převážně smrky, které původně rostly v nadmořských výškách nad tisíc metrů. V souvislosti se změnou klimatu a suchem se oslabené smrky stávají snadnou kořistí kůrovce. Pokud chodíte na procházky do okolních lesů, určitě vidíte výrazné změny, které se odehrávají v posledních měsících. Rozsáhlé plochy lesa usychají, kácí se, pasek přibývá. Někdo by mohl možná říci, že sem smrk nepatří a nahradíme ho tedy původními dřevinami. Problém však spočívá v rychlosti odumírání lesa, nedostatku sazenic i pracovní síly na zalesnění. Pokud se stane, že na odlesněné pahorky přijdou nárazové přívalové deště a odplaví tenkou vrstvu půdy, některá místa už zůstanou holá.

V neděli 14. dubna jsme se snažili svým dílem trochu přispět. Sešlo se asi 25 dobrovolníků – mužů, žen a dětí, kteří sázeli stromy. Sázeli jsme pod vedení lesníka pana Milana Morcha žaludy, které na podzim sbírali dobrovolníci ve vybraných lokalitách. 

szen dubu

Foto: Jan Kapitola

 

Naposledy změněnočtvrtek, 02 kvě 2019 13:48
Pro psaní komentářů se přihlašte

15°C

Slatiňany

Mostly Cloudy

Humidity: 68%

Wind: 13 km/h

Banner 468 x 60 px