Přihlásit se

Stovky lidí přišly sázet do okolí Švýcárny

Stovky lidí přišly sázet do okolí Švýcárny

Davy lidí přilákala celorepubliková akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém Česku pomáhají s obnovou lesů poničených kůrovcem a seznamují se s budoucí podobou českých lesů, které mají mít jiný charakter a druhovou skladbu než současné porosty.

Ve Slatiňanech už od rána sázely stovky lidí a to hlavně rodiny s dětmi, velké množství studentů, ale i seniorů. Stromky se sázely v okolí Švýcárny a pasoucí se koně vystřídaly desítky parkujících aut.

Obnovales auta v ad
Akce začínala v 10 hodin. Sázelo se po skupinách, kdy každá byla lesníkem informována, jakým způsobem sázet, ale také o historii lesa od dob Marie Terezie až do současnosti. Prostor osázený jednou skupinou by sázel jeden lesník celý den. Nechyběly ani informační panely a mapky.

Akci přišla podpořit i operní pěvkyně Dagmar Pecková, která se zdatně oháněla motykou.

Dagmar Peckov sz

Snaha o odolnější lesy 

Vysazované stromy se liší lokalitu od lokality v závislosti na konkrétním prostředí. Ve Slatiňanech dobrovolníci sázeli jedle, buky, duby a borovice. „Sázíme i další stromy, třeba jilmy, lípy. Vždy to, co se hodí pro danou lokalitu,“ popisoval správní ředitel Lesů ČR Pavel Krpata.

Zdůraznil, že lesníci se snaží připravit české lesy na klimatickou změnu, ale také je udělat odolnějšími vůči suchu i škůdcům – kromě kůrovce například i proti jmelí. Právě kůrovec v posledních letech přinesl mnoho negativních zpráv, připustil Krpata a vysvětlil, že právě proto se snaží přijít s pozitivním přístupem.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi a podnik nyní čelí dosud největší kůrovcové kalamitě. Počet vysázených stromků při zalesňování chce proto letos zvýšit na nejméně 55 milionů z loňských 46 milionů. Loni podnik investoval do pěstebních prací a obnovy lesa 2,15 miliardy korun, v plánech pro letošní rok měl 2,4 miliardy korun a v roce 2020 zhruba 3,2 miliardy. Skutečné investice do pěstebních prací ale budou zřejmě vyšší.

Situace v lesích je vážná a lidé ukázali, že jim to není lhostejné. V celé České republice podle odhadů Lesů sázelo 31.000 dobrovolníků.

 

 

 

 

Zdroj: www.seznamzpravy.cz, ČT24

Foto: Facebook Dagmar Pecková

Foto: Vojtěch Hájek

Naposledy změněnoneděle, 20 říjen 2019 21:42
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px