Přihlásit se
Jana Švecová

Jana Švecová

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam eleifend eleifend adipiscing. Quisque purus tellus, volutpat ut luctus eu, egestas quis nibh. In molestie dignissim lacinia. URL internetové stránky: http://www.gavick.com

Lidový běh Vaňka Vaňhy

V letošním roce se slatiňanská škola opět zúčastní dobrovolného lidového běhu na Resselově náměstí v Chrudimi. Čím více zástupců školy na startu, tím lépe! Moc prosíme o reprezentaci a podporu školy ve Slatiňanech. V loňském roce díky velké účasti žáků a jejich rodičů získala škola částku 5 000 Kč a díky tomu mohli učitelé nakoupit nové sportovní vybavení pro tělesnou výchovu.

Všichni, kteří chtějí podpořit slatiňansou školu nebo se jen projít, jsou ve školním týmu vítáni. Kdo může, přijďte ve školním tričku, ať podpoříte týmového ducha!

sobota 28. září 2019 – státní svátek

Start a cíl na Resselově náměstí v Chrudimi (trasa měří cca 1500m), v 11:00 hod.

Startovné - dospělí  50,- Kčděti zdarma (startovné zahrnuje - startovní číslo, pamětní medaili, malinovku v cíli). Zájem o běh (včetně rodinných příslušníků) se hlásí u třídních učitelů do čtvrtka 26.9. (pokud se nakonec nezúčastníte, nevadí, je jednodušší v seznamu škrtat než ve spěchu dopisovat další zájemce). Děti dopraví do Chrudimi rodiče, účastníci běhu se budou od 9:45

do 10:30 hlásit u kašny u vyučujících naší školy, od kterých obdrží startovní číslo.

Případné dotazy:

  1. st - na tel. 608 232128 (Kopáčková)
  2. st. – tel. 608 166 251 (Ludvíková)

https://www.chrudimskavinarskadesitka.cz/cs/?zavod=2

  • Zveřejněno v Sport

Nová okna škole sluší

Hlavní budova Základní školy ve Slatiňanech vždy patřila k nejhezčím historickým stavbám ve městě. Stavbu školy totiž realizovali místní věhlasní stavitelé František Schmoranz a jeho syn Jan. Vyučování ve škole bylo zahájeno v říjnu roku 1885. Nová budova byla po dostavbě vysvěcena farářem Schreibrem, který ve své řeči uvedl, že škola je ozdobou obce, ale také věhlasným pomníkem vydávající pochvalné svědectví o svědomité práci a dovednosti stavitele Fr. Schmoranze.

Cílem současného vedení školy je, aby toto téměř 135 let staré prohlášení platilo i dnes. Podle slov ředitele školy Mgr. Ivo Mandyse je snahou rekonstruovat školu tak, aby se přiblížila svému původnímu vzhledu.

Nejde však jenom o estetické hledisko, ale jedná se o projekt uskutečňovaný v rámci akce Realizace úspor energie ZŠ Slatiňany. Po pečlivé analýze, kdy energetický specialista vypracoval podrobný energetický audit budovy, byla navržena úsporná opatření, které je nutné realizovat.

Ve škole o letních prázdninách započala výměna oken, která je již z větší části hotová. To se podařilo díky maximálnímu úsilí pracovníků dodavatelské firmy PROFISTAV Litomyšl, ale také díky zaměstnancům školy. Těm se podařilo třídy, kabinety, sborovnu a hlavní schodiště připravit tak, aby mohl být bez problémů zahájen nový školní rok.  

Pokračující práce v ostatních prostorách školy postupují podle harmonogramu, aby byla zajištěna bezpečnost žáků a nebyla narušena výuka.  Dokončení výměny oken je plánováno nejpozději na říjen letošního roku.

Jak uvedl pan ředitel: „Původní okna byla již za hranicí životnosti, manipulace s nimi byla nebezpečná a docházelo ke značným tepelným ztrátám.“ Jak se změnil vzhled školy po výměně oken je patrný z fotografií.

star okna

nov kolaNově osazovaná okna jsou plastová, z vnější strany v imitaci dřeva v odstínu mahagon, zevnitř bílá. Ve snaze navrátit škole původní „tvář“ bylo zvoleno členění oken, tak jak to bylo v roce 1885 navrženo a realizováno již zmiňovaným autorem projektu architektem Schmoranzem.  

Nová okna jsou momentálně nejviditelnější změnou na vzhledu školy. Byť se jedná o napodobeniny, tak je již nyní patrné, že nová okna škole sluší a vrátila jí důstojnost.

Významnou výhodou nových oken je také snížení hlučnosti ve třídách, které mají okna směrem k velmi rušné hlavní silnici. Pro zajištění kvality vzduchu a sledování koncentrace škodlivého oxidu uhličitého, budou ve třídách instalovány indikátory, které upozorní na nutnost větrání místnosti. 

Po ukončení topné sezóny v roce 2020 bude následovat rekonstrukce dosluhující plynové kotelny, která je atypicky umístěná v podkroví budovy. Budou instalovány moderní kotle s vysokou účinností doplněné systémem měření a regulace.

Ředitel školy vyzdvihuje ekologický aspekt: „Od uvedených opatření si slibujeme snížení spotřeby energie o cca 25% a zlepšení tepelného komfortu v zimních i letních měsících. Projekt současně zapadá do koncepce globálních ekologických cílů – snížením spotřeby neobnovitelných paliv (zemního plynu) dojde nejen k úspoře veřejných peněz, ale současně i ke 20 % snížení množství produkovaného oxidu uhličitého, skleníkového plynu, který je nejvíce zodpovědný za probíhající klimatickou změnu.“

Investorem celé akce je Město Slatiňany, přičemž celkové náklady budou cca 7,6 mil. Kč. Na rekonstrukci byla také podána žádost o dotaci z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí, která by měla pokrýt 40% způsobilých výdajů.  

„Celému projektu předcházela náročná příprava, která byla zahájena v prosinci 2018. Také následná realizace je výsledkem velmi dobré práce projektového týmu, jehož členové - projektanti, dotační manažer, stavbyvedoucí a technický dozor -  jsou nejen profesionálové, ale jsou také vzájemně maximálně vstřícní“ oceňuje dobrou spolupráci na náročném projektu Mgr. Ivo Mandys i projektová manažerka RNDr. Jitka Dosoudilová.

Přejeme škole, aby se dočkala také nové fasády, kterou by si jistě zasloužila, aby i v budoucnu platilo, že: ŠKOLA JE OZDOBOU OBCE.

 

 

 

Zdroj úvodní pasáže o historii školy: Ozvěny Slatiňan, únor 2017, článek Základní škola si připomněla130 let existence nové budovy, autor Ing. Milan Vorel

 

Pardubický rozhlas o plevelové výzvě

Plevelové výzvy, kterou jsme uveřejnili v článku Chodníky a plevel , si všiml také Český rozhlas Pardubice, který v reportáži oslovil autora výzvy Daniela Vychodila a "plečku" Katku Cibulkovou, která se do výzvy zapojila jako jedna z prvních.

Reportáž si poslechněte ZDE: https://pardubice.rozhlas.cz/nechteji-kropit-chodniky-chemii-ve-slatinanech-si-lide-zacali-plit-pred-domem-8067173

Zájemci, kteří se chcete připojit, hlaste se na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pravidelně aktualizujeme seznam PLEČŮ a předáváme na Městský úřad, tak aby se před vašim domem již chemická likvidace plevelů neprováděla.

Můžete nám z průběhu pletí zasílat fotografie, rádi uveřejníme, abychom inspirovali další, kdo se nebojí ohnout hřbet!

 chodnk POchodnk ped

  • Zveřejněno v Ekologie

Přijď a zkus frisbee - házení létajícím talířem

Jak jsme Vás již informovali, tak se čtyřem holkám ze slatiňanského oddílu Ultimate frisbee Chlupatá žába povedlo uspět na juniorském mistrovství Evropy v Ultimate frisbee a přivezli zlatou medaili v kategorii do 17ti let. Celý článek naleznete ZDE

Slatiňany jsou sice nejmenším městem na světě, kde je frisbee oddíl, ale o to větší je to úspěch, protože holky uspěly v opravdu velké konkurenci.

Pro toho, koho holky inspirovaly svým výkonem, je tu možnost si frisbee vyzkoušet a začít trénovat. 

Je jedno jestli jsi holka nebo kluk, vhodný věk je od šesté třídy.

Trénuje se na hřišti u haly ve Slatiňanech každé úterý od 16.30...tak si přijď zkusit hodit létajícím diskem

  • Zveřejněno v Sport
Přihlásit se k odběru tohoto kanálu RSS

17°C

Slatiňany

Cloudy

Humidity: 61%

Wind: 5 km/h

Banner 468 x 60 px