Přihlásit se

Co se projednalo na červnovém zasedání zastupitelstva

Co se projednalo na červnovém zasedání zastupitelstva

Na minulém zasedání zastupitelstvo rozhodlo, že posune začátek jednání na pozdější dobu, aby mohlo přijít více zástupců veřejnosti. Horké počasí však zafungovalo přesně opačně a na místě určeném pro veřejnost sedělo pouhých 5 lidí.

Na středečním jednání se projednávala především rekonstrukce pravobřežní zdi pod jezem na Podskále. Stanovisko města se neshoduje se stanoviskem Povodí a návrhy na rekonstrukci se diametrálně liší. Povodí požaduje vybetonovat a obložit žulou. Podobné řešení s kácením lip a betonáží pak hrozí i v případě zdí na nábřeží u pošty. Uvidíme, co přinesou další jednání.

Dalším bodem byla rekonstrukce ZŠ Slatiňany. Ředitel školy, Mgr. Ivo Mandys seznámil zastupitele a zástupce veřejnosti o průběhu rekonstrukcí. O prázdninách proběhne výměna oken především v kmenových třídách a kabinetech, aby byla co nejméně zasažena výuka. Posléze bude dokončena výměna ve zbylé části budovy. Okna budou plastová a bude zachováno členění oken tak, jak bylo původně navrženo ve Schmoranzově návrhu. Okna budou kvůli světelnosti zevnitř bílá, zvenku budou hnědočervená, aby se co nejvíce přiblížila původní barvě. Pan místostarosta, Ing. Stanislav Šťastný, vyjádřil obavy nad tím, aby kvůli jinému členění oken netrpěly třídy nedostatkem světla. Pan ředitel, Mgr. Ivo Mandys, ho ubezpečil, že s tím vším je v projektu počítáno.

Velmi významným bodem programu byla volba varianty vstupní brány na hřbitov, o které píšeme podrobně v dalším článku.

V následné diskuzi pan místostarosta Šťastný prezentoval názor Rady města, která nesouhlasí se zpoplatněním vstupu do zámecké zahrady. Zastupitel Jaroslav Bušta, kastelán slatiňanského zámku, vysvětlil, že vstupné se bude týkat jen části zámecké zahrady a každý si bude moci pořídit permanentku za sto korun na rok. Volný průchod zůstane napříč zahradou směrem ke Klapačce a k dispozici procházkám a odpočinku bude sedm hektarů kdykoli. Kastelán také řekl, že se jedná o vstupné, které se stane příspěvkem na nákladnou údržbu této národní kulturní památky a co vše návštěvníci v rámci velké obnovy za drobný poplatek získají a co z něj může vše správa zámku zaplatit. Zámecká zahrada patří Národnímu památkovému ústavu a Rada přijímá stanovisko ke správě cizího majetku, tedy je možná otázkou, kdy začne přijímat negativní stanovisko k tomu, že například v pekárně podražily housky.

V následné diskusi vznesl kastelán dotaz, zda má Město v ruce platné závazné stanovisko památkové péče k opravě sochy Spasitele u kostela, která se již chýlí ke konci. Negativní odpověď vedení města by přinesla možné sankce ze strany památkové inspekce, neboť by se jednalo o porušení zákona o státní památkové péči.

Naposledy změněnopátek, 28 červen 2019 06:05
Více z této kategorie: « Slatiňáci na Letnou

20°C

Slatiňany

Sunny

Humidity: 65%

Wind: 7 km/h

Banner 468 x 60 px