Přihlásit se

Článek, který odmítli zveřejnit v Ozvěnách

Článek, který odmítli zveřejnit v Ozvěnách

Následující článek Ach, ta zámecká lobby nedoporučila redakční rada Ozvěn Slatiňan, tedy místního radničního zpravodaje, zveřejnit v listopadovém vydání. Jako zdůvodnění redakční rada uvádí citujeme: "některé části článku se neslučují s ustanovením statutu Ozvěn Slatiňan, schváleného Radou města Slatiňany." Bohužel, která konkrétní ustanovení to jsou, redakční rada neuvedla.

Naopak, tak jak se píše v onom statutu, by mělo platit, že Ozvěny Slatiňan vytvářejí prostor pro případnou veřejnou diskusi a komentáře vztahující se k dění ve městě a jeho místních částech. Toto níže uvedený článek splňuje, protože autor Zdeněk Jirásek vyjádřil článkem svůj názor. Celý článek si můžete přečíst níže.  

Zároveň si můžete prostudovat celý statut radničního zpravodaje Ozvěny, který je uveřejněn na webu města ZDE

Ach, ta ta zámecká lobby

Jelikož nemám a nepoužívám Facebook, jakožto i jiné sociální sítě, některé informace se ke mně nedostanou nebo se dostanou se zpožděním, což mně nijak nevadí, protože zpravidla nepřicházím o nic důležitého. Nyní se ke mně opožděně dostala informace, na kterou chci krátce zareagovat. Město prý zmíněný Facebook má, a na něm údajně proběhla jakási výzva, aby se občané nějak vyjádřili k tomu, má-li se v zámeckém parku po jeho znovuotevření platit vstupné. A něco se psalo i na stránkách iDNES, kde zájmy občanů hájil pan Ing. Stanislav Šťastný, místostarosta. Přijde mi to stejné, jako kdyby město chtělo, aby občané vyjádřili svůj souhlas, resp. nesouhlas s cenou másla v prodejně Málek nebo Květ. Copak těm obchodníkům někdo může mluvit do toho, jaké ceny nasadí? A copak mohou občané nebo město mluvit Národnímu památkovému ústavu do toho, co zpoplatní a co ne?

Byl jsem 15.10. na přednášce kastelána Ing. Jaroslava Bušty, kde jsem dvě a půl hodiny poslouchal a koukal se na fotografie zámku a parku před zahájením rekonstrukce a během ní. Škoda, že tam nebyl nikdo ze spoluautorů té facebookové výzvy.  Věřím, že by potom sami navrhli vstupné vyšší, než je majitelem objektu plánováno. Jen stručně. Kastelán musel strávit stovky hodin v mnoha archivech, najezdit stovky kilometrů, prosedět nespočet hodin a dní nad hromadou sehnaných materiálů a také neustále únavně psát a mluvit s mnoha institucemi a ještě více úředníky, kteří jsou často důležitější než pánbůh. Musel často škemrat a doprošovat se, musel neustále během rekonstrukce zdůvodňovat každou změnu projektu, a že jich muselo být dost. Při tak rozsáhlé rekonstrukci tak rozsáhlého objektu se totiž denně naráželo na něco, o čem se nevědělo a s čím se nepočítalo. Musel řešit spoustu problémů s úředníky, s dělníky i se zloději a vandaly. Avšak výsledek bude stát za to. Tak krásný zámek a park nám budou skutečně závidět hodně široko a hodně daleko.

A to vstupné?

Nedá se nic dělat. Musí být, tak bude. Samozřejmě i já jsem byl nejprve rozčarován. V parku jsem strávil více času než drtivá většina jiných. Chodil jsem tam trénovat a naběhal v něm bezpočet kilometrů, se třemi dětmi jsem tam taky řádně prošlapal cestičky, chodil jsem tam často sám relaxovat a něco si promýšlet nebo psát. Ale má-li být jednorázové vstupné 30 korun a roční permanentka stovku, a to ještě polovina parku bude volně přístupná 24 denně, tak se budu snažit být u pokladny první a zaplatit to pro celou rodinu. A rád.

Nechci autorům té facebookové výzvy křivdit, zvláště když ji znám jen z doslechu, ale trochu mi to zavání tím, čemu se nepěkně říká populismus. Kdyby se NPÚ rozhodl nechat vstup zdarma, tak by se mohli chlubit, že oni za to bojovali a pro nás občany to nakonec vybojovali. A když vstupné bude, tak zase mohou tvrdit, že se o vstup zdarma velice snažili, ale zámecká lobby byla holt silnější. A jen tak mimochodem, kastelán je opoziční zastupitel.

Mám k autorům oné výzvy jeden vstřícný návrh. Ač nejsem příliš majetný, nabízím jim, že za ně roční permanentku zaplatím. A oni na oplátku nebudou jitřit vášně občanů a štvát je proti NPÚ, zámku a kastelánovi. Stačí mi říci.

Poznámka redakce:

O této kauze jsme psali také ZDE

Naposledy změněnoneděle, 03 listopad 2019 16:45
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px