Přihlásit se

Obnovený evangelický hřbitov v Kunčí

Obnovený evangelický hřbitov v Kunčí

Bylo to zapomenuté, nepřístupné místo, obvodová zeď byla zbořená, náhrobní kameny byly utopené v bujné vegetaci. Někteří obyvatelé chránili náhrobky tím, že je měli umístěné raději doma ve stodole než na chátrajícím hřbitově.

Evangelický hřbitov byl založen v roce 1786. Naposledy se na něm pohřbívalo 28. října 1953, v prosinci 2005 byl hřbitov se souhlasem krajského úřadu zrušen.

Obyvatelé Kunčího si přáli obnovu a vrácení původních náhrobků na své místo. Radnice si pro úpravy nechala zpracovat studii od architektonické kanceláře Med Pavlík architekti. Díky citlivému architektonickému řešení se podařilo obnovit důstojné pietní místo, které působí opravdu mysticky. Krásná kamenná přístupová cesta, lavičky pod stromy, netradiční symbolická brána z kovových desek, kterými vstupujete do světa zemřelých a uprostřed malého hřbitova kovový kalich.

 

 

 

 

 

V momentě, kdy se vracíte Vám brána otevírá pohled na nedaleké Kunčí. Při krásném slunečném počasí se tam odehrává stínové divadlo a celkový dojem se tak umocňuje.

 

Na hřbitově se již pohřbívat nebude, ale cílem bylo vytvořit pietní místo sloužící k odpočinku, zamyšlení a zastavení. Posuďte sami, jak se záměr vydařil. 

zdroj: ČTK, www.mparchitekti.cz

Naposledy změněnoúterý, 26 březen 2019 15:05
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px