Přihlásit se

Ze Slatiňan na Nový Zéland

Ze Slatiňan na Nový Zéland

Někdo žije celý život na jednom místě, někdo se třeba i vícekrát stěhuje, někdo cestuje a potom se vrátí domů a někdo je doma na druhé polokouli.

Irena Opavská pochází ze Slatiňan, ale jejím domovem je již 16 let Nový Zéland.

Tento rozhovor vznikal na vzdálenost 18 097 km vzdušnou čarou s časovým posunem 12 hodin, o kterých je na Novém Zélandu více a ještě navíc s nohama proti sobě. Ale díky internetu vlastně žádný problém.

Zland2

Jak došlo k rozhodnutí, že jste začali žít na Novém Zélandu? Vím, že jste cestovali už předtím, žili jste v Americe….

Nejprve jsme odcestovali poznat „svět“ do Ameriky. Poté jsme chvíli s přítelem Martinem cestovali po Evropě, ale zjistili jsme, že se nám nikde moc nelíbí. Všude bylo plno lidí. Lákal nás Nový Zéland, protože se o něm píše jako o krásné zemi. Navíc jsme neměli jazykovou bariéru, protože angličtinu jsme uměli z Ameriky.

Tak jsme se tam jeli podívat. Po třech dnech cestování po Zélandu jsme věděli, že tu chceme zůstat. A přestože se tu mluví anglicky, tak s úplně jiným přízvukem, takže jsme ze začátku měli trochu problémy.

 Jak se změnila situace od doby, kdy jste na Zéland přijeli?

Myslím si, že v dnešní době to je těžší se tu usadit. Zéland je velice atraktivní destinace, tak byly Úřady nuceny zpřísnit podmínky k trvalému pobytu.

 Co práce? Uplatnily se „zlaté české ručičky“?

S prací je to jako všude jinde. Kdo chce pracovat, ten si práci vždycky najde. Práce je tu sezónní, kdy můžeš jezdit ze severu na jih a sbírat ovoce, které zrovna v tu danou sezónu dozrává. Nejvíc se tu uplatní jakékoliv řemeslo, protože se neustále staví mnoho nových domů. Tím, že je Zéland mladá země, tak se tady neustále něco buduje a rozvíjí.  Zlaté české ručičky? To už dávno neplatí. Teď bohužel všichni studují a manuálně nikdo už pracovat ani neumí….

Jak je to s bydlením?

Bydlení je tu super…..záleží na tom, jak chce kdo bydlet. Normální je, že se mladí odstěhují od rodičů během studia na střední škole. Pronajmou si dům a žije jich tam několik pohromadě. Pronájem domů je tu populární, takže jich je nespočet na výběr.  Je tu normální, že se lidé za prací neustále stěhují. Koníčkem tady je koupit dům, ten zrenovovat a za pár let prodat a koupit lepší. Není to jako v Čechách, kde se zakotví a na jednom místě na celý život. 

Jak Vás berou místní, jak jste zapadli?

Tím, že je Zéland směsice přistěhovalců z mnoha zemí, tak nebyl problém zapadnout. Známe tu pár českých starousedlíků, ale nedá se říct, že by tu byly nějaké evropské komunity.

Když se zamyslíš, co to bylo, co Ti dalo nejvíc zabrat nebo na co si třeba nikdy nezvykneš?

Vlastně mi to vůbec nepřijde, že bych se musela nějak přizpůsobovat, mně tady všechno tak nějak sedí, tak to tak asi mělo být. Jediné snad s čím pořád zápasím je, že Zélanďani strašně rádi nosí každou ponožku jinou…Ale ne jako módní trend...prostě  jakou najdou, tu si navlíknou…jednu červenou, druhou zelenou…..

Jak vypadá Tvůj den? Je to rozdílné v zimě a v létě?

Tím, že oba dva s přítelem máme svoji živnost, tak je náš život velice flexibilní. V létě máme dost práce, protože jezdíme po různých festivalech, koncertech a trzích prodávat naše vynikající wrapy. Vždycky si najdeme čas zajet někam na ryby nebo se jet koupat nebo potápět.

Zima je tu mírná. Na horách je sníh a hodně se tu lyžuje, ale tady u nás je přes den 10 -15 stupňů nad nulou. Za tu dobu, co jsme tady, jen jednou trochu chumelilo a psalo se o tom všude v novinách.

Zland1

Na Novém Zélandu je krásná příroda a vy jako cestovatelé ji rádi objevujete. Jak žijete, když máte volno?

Náš volný čas trávíme většinou někde na vodě. Buď jezdíme na ryby, potápět se nebo někam na jezeru či řeku chytat pstruhy. Samozřejmě turistika je tu velice populární od půlhodinové procházky až do několikadenních výletů s batohem na zádech.

Je něco, kromě rodiny, po čem se ti stýská nebo co ti chybí?

Ze začátku nám toho tu hodně chybělo….chleba se nedal jíst, byl jen toustový. Dobrý sýr nebo salám se tu taky nedal sehnat. Ale za posledních 5 let se to tu všechno hodně zlepšilo. Teď je na výběr chleba z německé, švýcarské nebo švédské pekárny…domácí kozí nebo ovčí sýry. Sýry dovezené z Evropy, kyselé zelí z Německa, česká Becherovka i plzeňské pivo. Mamka mi posílá slivovici. Když jsem ji poprvé nalila našim známým tady, tak mi řekli, že to chutná jako letecké palivo a divili se, co to v Čechách pijeme…Ale vaječný koňak jim moc chutná.  

A jak často se s rodinou navštěvujete?

V dnešní době je komunikace jednoduchá, takže s mamkou často mluvím přes Skype. To není jako když jsme byli v Americe a nebyly ani mobilní telefony a já musela stát v telefonní budce.

Do Čech jezdíme každé 2 – 3 roky…..je to dálka. Nejrychlejší let trvá 30 hodin a z toho se člověk pár dní vzpamatovává. Vždycky je to taková nostalgie, když přijedu do Slatiňan. Mamka upeče králíka, babička buchty a uvaří svíčkovou. Sejde se banda lidí, se kterou jsme pařili před 20ti lety. Je to paráda, že máme ve Slatiňanech super známé…jsem za to velice vděčná.

Pár se jich bylo za námi podívat a doufám, že jak jim dětičky povyrostou, bude jich jezdit víc a víc. Naposledy tu byla Irena Klempířová, takže jsme spolu cestovali, koupali se, protože nyní tu je léto, i když trošku chladnější než bývá v Čechách, ale hlavně probírali, co nového ve Slatiňanech.

Co bys doporučila cestovatelům na NZ? Na co se mají připravit?

Každý rok tu zahyne několik turistů několik turistů jenom proto, že přecení své schopnosti a ztratí se v horách nebo se snaží přebrodit řeku, která je příliš hluboká nebo se koupou, kde nemají. Je opravdu důležité poslouchat rady místních a správců národních parků.

Počasí se tu mění někdy během hodiny a z denní procházky se může stát i několikadenní track.

A jací jsou Novozélanďané?

Zélanďani jsou upřímní a na nic si nehrajou. Je normální potkat ráno někoho na benzínce v pyžamu a bundě kupovat mléko. Nic neobvyklého…..To by se v Čechách asi nestalo, protože „co by tomu řekli lidi?“  Tady každý každému pomáhá. Lidé na procházkách se zdraví,  i když se neznají. Zastaví se na pokec, řeknou si, jak je dnes krásně. Ze začátku nám to přišlo až podezřelé, že ti někdo koho vidíš poprvé v životě nabídne nocleh a večeři a nic za to nečeká. Nový Zéland je prostě naše konečná stanice…..za nic bych neměnila.

Zland3

Děkuji za rozhovor, v létě na viděnou a těší nás, že budeme mít čtenáře na Novém Zélandu.

Ve Slatiňanech je krásně, ale máte svůj sen, kde byste chtěli žít? Napište nám!

https://www.email.cz/download/k/GNuR2AbpmkT5Fd-qLdXt_GXg-RqB0D3lDefw0Gx_gx9RMdEmdQFiS7WIv1JBlEte_KDXamo/IMG-20190213-WA0009.jpg

Naposledy změněnopondělí, 01 duben 2019 05:59
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px