Přihlásit se

Na cyklostezce je otevřeno Nové místo

Na cyklostezce je otevřeno Nové místo

Ti z vás, kteří využívají cyklostezku ze Slatiňan do Chrudimě mohli v poslední době sledovat čilý pracovní ruch hned u cesty v areálu bývalého cukrovaru. Hned první prázdninové pondělí byla záhada vyřešena. Na cyklostezce vyrostla nová občerstvovací stanice nazvaná Nové místo, kterou provozuje Tomáš „Spalda“ Spálenský se svou přítelkyní Kristýnou Švejdovou.

S oběma jsme se sešli už na jaře, abychom si popovídali o připravovaném podniku, a tak jsme s napětím čekali, jak bude finální verze vypadat.

Tomáš už osm let provozuje Spaltoland – areál, který byl zatím využívaný spíš sporadicky. Tradičně se zde například pálily čarodějnice, občas proběhl nějaký koncert. Tomášovým snem bylo vytvořit kulturní areál, který by také sloužil pro setkávání lidí , ale hlavně by fungoval pravidelně. Asi před třemi lety ho napadlo, že vybuduje občerstvení pro kolemjdoucí.

Navázal spolupráci s Místní akční skupinou Chrudimsko, která mu pomohla sehnat dotace z EU a projekt začal dostávat konkrétní obrysy. Celé to je koncipováno jako sociální podnik, kde budou zaměstnáni lidé znevýhodnění na trhu práce – dlouhodobě nezaměstnaní, lidé vracející se z výkonu trestu, zdravotně či duševně hendikepovaní. Od září zde budou zaměstnáni dva takoví lidé.  Architekt Ing.Karel Thér, který mj.projektoval i škrovádský bar Kůlna, připravil návrh a stavba mohla začít.

Otevření nejen původně plánovaného občerstvovacího okénka, ale také venkovního i vnitřního posezení, proběhlo 1. července. Nezapomínají ani na děti. Ty se můžou zabavit v herně nebo venku na pískovišti, trampolíně či slackline. NMhernaNMslackline

K dispozici je i servis pro cyklisty.novmsto1

Tomáš s Kristýnou chtějí kolemjdoucím nabízet rychlé občerstvení, ale nechtěli se dát cestou párků v rohlíku, smažených hranolek či sladkých nápojů. V nabídce jsou jídla zdravější, z kvalitních surovin, poctivě připravená. Typická fastfoodová jídla tu opravdu nenajdete. Místo toho se můžete těšit na slané i sladké úpravy vaflí nebo palačinek, tapas, kváskový žitný chléb od firmy Naše dobrá pekárna s různými druhy pomazánek, brokolicový salát s grilovaným sýrem. Komu by opravdu chyběla klasika, může zkusit grilovanou bavorskou klobásu. Na čepu je mimo jiné pivo Filištín z chrudimského řemeslného pivovaru Vojty Kudrnáče. Místo sladkých nápojů se můžete osvěžit domácí limonádou.

A já za sama za sebe oceňuji útulné prostředí dámského WC :-)

Oba provozovatelé svorně říkají, že by rádi posunuli kulturní život v Chrudimi a Slatiňanech zase o kousek dál. Chtěli by zde pořádat koncerty, divadelní představení. To vše je ve stádiu úvah a do jisté míry to záleží i na poptávce.

Přijeďte se podívat, poseďte nebo přijďte s nápadem. Dveře jsou otevřené ve všední dny od 15 do 22 hodin a o víkendu od 11 do 22 hodin.

NM1

 

Naposledy změněnoúterý, 20 srpen 2019 15:46
Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px