Přihlásit se

Australský ovčák - pastevec ze Slatiňan

Australský ovčák - pastevec ze Slatiňan

Psy měla Martina Štursová ráda od malička, jejich výcviku se věnuje asi 10 let. Teprve před dvěma lety založila ve Slatiňanech chovatelskou stanici MARTVIK.

Její specializací je australský ovčák. V současné době chová 3 feny, která mají tato nádherná jména: Apple Cuddley Dudley Meadowville - Dadly, Carmen Emiharr - Karmenka a Láska Srdcové Eso – Bettka.

chovstanice

Feny mají výstavní ocenění, která získala i v mnoha zemích Evropy (Polsko, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko).

Martina s nimi cvičí sportovní kynologii, pasení oveček, ve kterém společně dosahují skvělých výsledků a pravidelně se umisťují na předních místech. S jednou z chovných fen Martina v současnosti prochází kurzem Noseworku, což by se volně dalo přeložit asi jako „práce nosem“. Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu.

Nyní se Martina stará o 8 štěňat, kterým jako zkušená chovatelka pomohla na svět. Péče o štěňata se dá přirovnat k péči o miminka a je velmi časově náročná, protože pejsci vyžadují téměř nepřetržitou péči.

Některá jsou stále ještě volná a na své nové páníčky teprve čekají. Jsou to nádherně strakaté, chlupaté a samozřejmě roztomilé zatím neohrabané „koule“. Ale nejsou vhodná pro každého.

Martina si plemeno vybrala hlavně pro jeho povahu. Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud, což znamená, že ke své rodině je pejsek oddaný, ale k cizím lidem se chová rezervovaně. Není to plemeno, které by mohlo být samotné na zahradě nebo v kotci, protože je velmi společenské a ke svému životu nutně potřebuje člověka.

Plemeno vzniklo v USA a původně bylo využíváno k pasení koní v prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán také jako záchranářský pes. Po atentátu 11. září na Světové obchodní centrum bylo mnoho těchto psů nasazeno na záchranu lidských životů.

Je to skvělý společník, pes na kynologii, turistiku nebo jako doprovod koní například při westernovém ježdění a pobyt venku je pro něj samozřejmostí za každého počasí.

Je vidět, že Martina psy miluje a přizpůsobuje jim veškerý volný čas mimo zaměstnání. Její psy jsou součástí rodiny, bere je na dovolené  a výlety. Museli si pořídit větší auto, aby se všichni vešli. Jsou to prostě její holky.

Pokud vás toto plemeno zaujalo je Martina ochotná zodpovědět veškeré vaše dotazy.

www.martvik.estranky.cz

A jakého máte vy koníčka, co vás baví? Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px