Přihlásit se

Chlupatá žába hází talířem

Chlupatá žába hází talířem

Asi všichni víme, že se ve Slatiňanech hraje fotbal, volejbal, nohejbal, tenis, určitě si nelze nevšimnout atletů…..

Ale slyšeli jste o ULTIMATE FRISBEE?

Jedná se kolektivní sport s diskem frisbee („talířem“), kdy proti sobě hrají dva týmy o sedmi hráčích.

Hra je poměrně rychlá, založená na individualitách, ale musí fungovat jako celek. Hra nemá rozhodčího a přesto se hraje fair play a podle pravidel.   

Slatiňanský tým se jmenuje Chlupatá žába

Frisbee je hravý sport a svědčí o tom i názvy ostatních soupeřících týmů. Docela si umím představit, že se u jejich vymýšlení všichni dobře bavili. Hrají třeba Létající kapři, Figurky slonů, jElita, Žlutá zimnice, Trubky, Frkot, Kulatá šachovnice, F.U.J., Exit  nebo nápaditý název týmu z Písku – PeaceEgg (volně přeloženo z angličtiny mírové vejce, nicméně čte se „písek“).

V čem hra spočívá

Samotná hra se nejvíce podobá americkému fotbalu, avšak frisbee je hra bezkontaktní a hráč se nesmí s diskem pohybovat. Tým získá bod tím, že chytí disk v koncové zóně, do které útočí. Druhý tým se snaží vynutit ztrátu disku tlakem na útočící tým, ale k tomu nesmí dojít žádným fyzickým kontaktem. Při ztrátě disku se směr hry otáčí a na útoku je tým, kterému se podařilo ubránit postup soupeře. Ve hře není žádný rozhodčí, ani na evropských a světových šampionátech. Všechny přestupky proti pravidlům a jakékoli jiné problémy na hřišti řeší hráči sami – ultimate frisbee je od samotného začátku postaveno na sportovním duchu, který předpokládá, že všichni hráči se řídí pravidly fair play. Jako zpětná vazba zde funguje Spirit of the game, kde posuzujete soupeře podle pěti aspektů – znalost pravidel a jejich použití, fauly a tělesný kontakt, férové smýšlení, pozitivní přístup a sebeovládání, komunikace.

Založení týmu ve Slatiňanech

Tým vznikl v roce 2006, kdy se přihlásili na skautský turnaj do Hradce Králové. Hned po turnaji věděli, že to určitě nebyl poslední turnaj, kterého se zúčastnili. Následující dva roky  objížděli jen tři turnaje ročně a všechny informace o taktikách a drilech měli pouze z internetu. V roce 2008 se spojili s týmem z Chrasti u Chrudimi a začali objíždět ligové turnaje. Střídali se horší roky s lepšími a občas to nevypadalo moc dobře, ale vydrželi a nyní mají stabilní členskou základnu, která se nadále rozrůstá.

Velký dík patří Mgr. Ivanu Čermákovi, který založil kroužek frisbee na místní základní škole, odkud do týmu přichází spousta nových hráčů.

Týmu se daří a mají dobré vyhlídky na úspěch

Jak sami říkají, tak se tým nachází ve fázi omlazování. Na podzim převzali trenérské role dvě mladé trenérky – Kristýna Tlustá a Pavla Tvrzická.

Zatím hrají v kategorii mix (na hřiště jsou buď čtyři kluci a tři holky, nebo opačně).

V budoucnu by Slatiňany mohl reprezentovat i čistě dívčí tým, jelikož o holky u nás opravdu není nouze.

Loňský rok byl skvělý, jelikož se dokázali kvalifikovat na MČR, což byl veliký úspěch, ale nezůstalo jen u toho. Posíleni několika zkušenými hráči i přes roli mírného outsidera vybojovali 3. místo a zajistili Chlupaté Žábě historický úspěch!

Mají i mladší tým, který trénuje pod vedením Kristýny a Michala Bláhy. Věkový průměr je okolo dvanácti let. Všichni se nemůžou dočkat, až povyrostou, jelikož svůj velký potenciál ukazují již dnes, když dokáží hrát vyrovnané zápasy se staršími a zkušenějšími hráči (i dvoumetrovými chlapy).

Opirna

Férový sport pro holky i kluky

Frisbee je velice speciální sport a jediný svého druhu, jelikož hodnota fair play tu nabývá úplně jiných měřítek, než je to v ostatních sportech. Speciálním ho dělá i mixová kategorie, která snad kromě tenisu také nemá obdobu v jiném sportu. Ale primárními kategoriemi jsou open a women.

Kde můžete Chlupatou žábu vidět trénovat

Přes zimní období trénují v hale, kde jsou trochu pozměněná pravidla. Hlavním rozdílem je, že se hraje pouze 5 vs 5 a zápasy jsou o dost kratší – 25 až 35 minut. Jakmile se oteplí, tak talíře létají hlavně na venkovních hřištích a volných prostranstvích.

Sportovní úspěchy

Hráči ze Slatiňan mají spousty úspěchů i mimo svůj domovských tým. Holky přispěly v roce 2017 na Juniorském mistrovství Evropy k zisku bronzových medailí nebo jsme měli i zástupce na Mistrovství světa v Londýně roku 2016 v men kategorii, kde česká reprezentace obsadila slušné dělené 13. místo z 31 týmů. Na klubové úrovni sbíráme také jeden úspěch za druhým, kluci s týmem Yellow Block ovládli venkovní sezónu a stali se Mistry ČR, na evropském klubovém šampionátu dokázali získat 15. místo mezi nejlepšími týmy z Evropy.

 

 

 

 

 

 

 

Holky jsou s týmem Východní blok Vicemistryně ČR. Fotografie je ze slavnostního Galavečera, kde si holky za tým Východní blok odnesly cenu pro nejlepší Women tým roku 2018 a Kristýna Tlustá se stala nejlepší juniorskou hráčkou. Patrik Novák dostal cenu za skokana roku.

Nejlep tm

 Opět cituji jejich slova, kdy říkají: „úspěchy zní hezky, ale neusínáme na vavřínech a pilně trénujeme na nadcházející sezónu, jelikož se koná U24 MS v německém Heidelberg, U20 a U17 ME v polské Wrocławi a také ME v maďarském Győru“. Na všech těchto šampionátech budou chtít pomoci české reprezentaci k co nejlepším výsledkům a samozřejmě také reprezentovat naše rodné město!

Házení si může vyzkoušet každý a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i máma to zvládne. Skvělé je hraní na pláži.  Můžete nám napsat, jaké názvy jste vymysleli pro svůj rodinný tým nebo jak se jmenuje Vaše parta a klidně i pár fotek z Vašeho házení.

Blíží se jaro, tak ať nad Slatiňanami lítá talířů co nejvíc…leteckou dopravu to snad neohrozí.

A mimochodem i psi mají rádi frisbee….

Chlupaté žábě držíme palce a moc moc fandíme!

Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px