Přihlásit se

Slatiňanská rarita = škvára

Slatiňanská rarita = škvára

Ve Slatiňanech funguje už od roku 1941 atletický klub. Zažil si mnoho slavných okamžiků. Koncem 50. a začátkem 60. let se na zdejším stadionu (otevřen v roce 1956, do té doby se závodilo za Sokolovnou) konala slavná Velká cena, na které závodili atleti z celého světa. Např. rekord stadionu ve skoku do výšky drží olympijský vítěz (Řím 1960 – 212 cm) Robert Šavlakadze, který u nás v roce 1961 skočil 202 cm. Skákalo se už za tmy a kolem sektoru postavili pořadatelé několik motocyklů, které svými reflektory  osvětlovaly rozběh a doskočiště – rozuměj hromadu písku. Pochopitelně se tehdy skákalo stredlem (flop se poprvé předvedl Dick Fosbury až na OH v Mexiku 1968). Šavlakadze by  asi skočil  výš, ale  na slatiňanských stojanech už laťka výše zvednout nešla.

 

Po letech bez velkých závodů se VC obnovila v roce 1987 a vydržela do roku 2001.  Závodila u nás řada špičkových reprezentantů a medailistů z vrcholných soutěží, m.j. diskař Imrich Bugár, půlkařka Ludmila Formanová, vytrvalec Jan Pešava, závodili u nás běžci z Keni, Ukrajiny, Polska …

Na závody chodilo mnoho diváků, v nejlepších letech se vstupné vybralo od pěti set lidí, a připočteme-li k tomu závodníky, jejich trenéry a řadu čestných hostů, bývalo na stadionu kolem tisíce lidí.

To je ale dávná historie. Už léta se u nás žádné atletické akce, s výjimkou běžecké hodinovky, nekonají. Důvod je jasný. Škvárová dráha. Světe div se, ale Slatiňany jsou  dnes už jediným fungujícím atletickým oddílem v republice, kde ještě není umělá dráha! Závodit dnes na škváře, to je jako bychom chtěli po hokejistech, aby hráli na rybníku. A bohužel to zatím nevypadá, že by se něco mělo změnit. Zatím se podařilo vybudovat jen nové sektory za 5 miliónů korun, běžecká dráha by stála nejméně 10 miliónu. A na to SK Spartak, který je vlastníkem celého areálu nemá ani peníze ani chuť se to toho pouštět. Vedení Spartaku má jedinou a jasnou prioritu a tou je fotbal. Atletika je popelkou, která je spíše trpěna než podporována. Již několikrát se konala jednání mezi Spartakem a městem o převodu celého areálu pod město, ale nikdy to nedopadlo. Prakticky všechna velká sportoviště v republice patří pod město, Slatiňany jsou v tomto raritou. Přitom dráha není to jediné, co by potřebovalo rekonstrukci. Aby se to někdy změnilo, muselo by změnit v první řadě myšlení lidí. Město by muselo být ochotné sportoviště převzít a Spartak ho předat. Tak uvidíme, dojde-li k tomu někdy. Zatím budou atleti chodit domů začernění a občas se škvárou pod kůží.

Komentář k fotografíím:

Na úvodní fotce má číslo 24 má Ruda Jun, v 90. letech jeden z nejlepších českých maratonců s osobním rekordem 2:16, který dlouhé roky patřil k největším oporám slatiňanského družstva mužů v KP

Sprinter Tomáš Pilař byl mnoho let králem sprintů v KP

Související položky (podle značky)

Parse error in downloaded data
Banner 468 x 60 px